دائرة المعارف موسیقی

Persian English
ورود ثبت

وارد اکانت خودتان بشوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

اکانت خودتان را ایجاد کنید

فیلد هایی که دارای علامت ( * ) هستند باید تکمیل شوند
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تایید رمز عبور *
آدرس پست الکترونیک *
تایید آدرس پست الکترونیک *

وبسایت دائرة المعارف موسیقی

موسیقی مروگی

موسیقی مروگی، مرویگی یا مورگی نوع خاصی از موسیقی است که نام خود را از شهر مرو گرفته و در قرن‌های ۱۲ و ۱۳ هجری در بخارا به وجود آمده.

برای مطالعه ی مقاله به ادامه مطلب بروید

تاریخچه :

مرو قدمتی دارد به قدمت تاریخ، نام آن در کتیبه‌های هخامنشی، متون یونانی، شاهنامه و دیگر منابع اسلامی بسیار آمده‌است. اسامی ای چون ام القری، مادر شهر‌های عجم، مرو شایجان و شایگان نشانه اهمیت تاریخی آن است. این شهر به خاطر قرار گرفتن در مسیر تجارت شرق و غرب مهاجران بسیاری را در طول تاریخ پذیرفته‌است. با این همه در نخستین سال‌های سلطنت قاجار در پی حمالات پی در پی حاکمان منقیت بخارا مرو به کلی ویران شد و امروزه جای آن را شهر کوچکی به نام ماری در ترکمنستان گرفته‌است.

اخراج ایرانیان :

شاهمرادخان حاکم منقیت بخارا پس از ویران کردن مرو، ایرانیان مرو را به اجبار به بخارا کوچ داد اما به آن‌ها اجازه ورود به بخارا را نداد. آن‌ها نیز بیرون از دروازه‌های بخارا سکونت گزیدند و کوچه خاص ایرانی‌ها را بنیاد نهادند. با گذشت سال‌ها همین مردم وارد بخارا شدند و موسیقی خود را نیز وارد بخارا کردند. چون اینان از مرو آمده بودند بخاراییان به موسیقی شان مرویگی می‌گفتند. کم کم این موسیقی جای خود را در تمامی مراسم بخاراییان باز کرد . آوازخوانان مروگی بیشتر رباعیات می‌خواندند. در زمان شوروی اما این موسیقی به حاشیه رفت. در حدود سال ۱۹۵۰ میلادی دانشمند تاجیک نظام نورجانف به بخارا سفر کرده درباره مروگی تحقیق می‌کند و آثار باقی مانده از آن را گردآوری می‌کند. در سال ۲۰۰۶ میلادی در فیلارمونی بخارا دسته موسیقی مروگی ایجادشد. این دسته نخستین اجرایش را در شهر تاشکند انجام داده و تا به امروز به کار خود ادامه داده‌است. همچنین در زمان شوروی خوانندگان معروف تایجیک مانند شریف جورایف و عبدالله نظریف از اصلوب تحریر شده مروگی استفاده می‌کردند. امروزه نیز خوانندگان پاپ تاجیک از عنصر‌های این موسیقی استفاده می‌کنند.

ویژگی ها:

این موسیقی بسیار شاد است. ساز اصلی این موسیقی همانند موسیقی سنتی تاجیکان دف است اما نحوه سراییدن مروگی خوان‌ها به موسیقی سنتی ایران شبیه تر است. در این موسیقی رباعیات حزن انگیز مردمی رفته رفته به بداهه سرایی‌های شاد تبدیل می‌شود و رقصندگان پای کوبان وارد می‌شوند. در گذشته رقصندگان تنها مردان جوان بودند اما امروزه تنها زنان اند که می‌رقصند.

منبع:ویکی پدیا-وبسایت دائرة المعارف موسیقی


421
+417
4

logo-samandehi

تبلیغ